×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
بعد از پل سوخته ‘چمن حضوری’ کابل، پناهگاه معتادان مواد مخدر

بازدید: 2

مقام‌های ورزشی افغانستان می‌گویند در نظر است که منطقه “چمن حضوری” واقع در جنوب‌شرق کابل بازسازی و به محل ورزشی مناسبی تبدیل شود.

چمن حضوری پیش از جنگ‌های داخلی و پس از فروپاشی رژیم طالبان مکانی برگزاری برنامه‌های تفریحی، فرهنگی و ورزشی بود.

براساس مسابقاتی که در این محل برگزار می‌شد، ده‌ها ورزشکار به تیم‌های ملی ورزشی کشور راه یافتند.

این چمن با آن که بارها بازسازی شده، اما حالا نه سبز است و نه محل تجمع ورزشکاران.ورزشکاران می‌گویند اکنون این چمن پناهگاه معتادان مواد مخدر شده است.

حیات‌الله لوگروال، رئیس فدراسیون فوتبال کابل که یکی از پیشتازان فوتبال بوده است، این ورزش را از همین چمن آغاز کرد و سرانجام به تیم ملی فوتبال افغانستان راه یافت.

او می‌گوید روزگاری چمن حضوری به مراتب با شکوه‌تر از امروز بود. آقای لوگروال می‌افزاید: “من خودم در حدود چهل سال پیش در همین چمن حضوری فوتبال بازی می‌کردم. متأسفانه حالا رنگ و بوی چهل سال پیش را ندارد. ما به آرزوی روزی هستیم که بازهم این‌جا مثل سابق شود.”

حسیب‌الله عاصی و هم تیمی‌هایش هر روز به چمن حضوری می‌آیند و در این میدان خاک‌آلود ورزش می‌کنند.

او می‌گوید این چمن بارها بازسازی و دوباره به ویرانه تبدیل شده است. آقای عاصی معتقد است که “اصلاً برای ما اینجا فضای مناسبی نیست، چون معتادان ما را بسیار اذیت می‌کنند.”

این ورزشکار می‌گوید: “ما نمی‌توانیم لباس‌های خود را اینجا بگذاریم، چون نگران لباس‌های‌مان می‌باشیم [که معتادان نبرند]. این‌جا را باید درست بسازند.”ریاست تربیت بدنی می‌گوید بر بنیاد طرح تازۀ حکومت، چمن حضوری کابل یک بار دیگر بازسازی خواهد شد.

حفیظ‌الله ولی رحیمی، رئیس عمومی تربیت بدنی گفت:‌ “ادارۀ عملیاتی با زون پایتخت وظیفه گرفته‌اند و دیزاین هم تا حدی تکمیل شده است و کار ساخت‌وسازش دوباره شروع می‌شود.”

کابل شهری است که اماکن تفریحی چندانی ندارد.

جوانان امیدوارند که دست‌کم با بازسازی چمن حضوری زمینه ورزش برای جوانان بخشی از این شهر فراهم شود.

false
true
true
true

false