×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
آمریکا خواهان انتخابات زودهنگام در عراق شد

بازدید: 2

کاخ سفید از دولت عراق خواست تا ضمن توقف خشونت‌ها، قوانین انتخاباتی را تغییر دهد و یک انتخابات زودهنگام سراسری برگزار کند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که بامداد دوشنبه عقرب منتشر کرد از حملات مستمر به تظاهرکنندگان عراقی، کنشگران سیاسی و فعالان رسانه‌‌ای و ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت در عراق ابراز نگرانی کرده است.هیات کمک‌رسانی سازمان ملل به عراق، روز یک‌شنبه سه طرح فوری، میان‌مدت و بلند‌مدت برای انجام اصلاحات سیاسی در عراق و برگزاری انتخابت ارائه داد.

 براساس طرح فوری، ظرف یک هفته باید تمامی زندانیان سیاسی آزاد شوند و گروهی تحقیقی به‌منظور شناسایی عوامل سرکوب‌ و کشتار تظاهرکنندگان تشکیل شود. براساس طرح‌‌های دوم و سوم نیز، ظرف سه ماه باید قوانین انتخابات تغییر کند و زمینه برگزاری انتخابات سراسری در عراق، تغییر قانون اساسی فراهم شود.

در بیانیه بامداد دوشنبه کاخ سفید اشاره شده است که آمریکا از این طرح سازمان ملل حمایت می‌کند و خواهان برگزاری فوری و زود‌هنگام انتخابات در عراق است.

در بخشی از بیانیه کاخ سفید، به نقش ایران در عراق نیز اشاره شده و آمده است که «مداخلات ایران اجازه نمی‌دهد تا وضعیت عراق به حالت عادی بازگردد».

در این بیانیه ایران متهم شده است که منابع سیاسی و نظامی خود را در عراق به‌کار گرفته است تا مانع ابراز مسالمت‌آمیز عقیده و مواضع سیاسی مردم عراق شود.

اعتراض‌های ضددولتی در عراق از یک ماه پیش، ابتدا با خواست‌ها و مطالبات اقتصادی، از جمله مبارزه با فساد سازمان‌یافته آغاز شد. با سرکوب اعتراض‌ها، معترضان خواهان انجام اصلاحات سیاسی گسترده و مقابله با نفوذ ایران در عراق شدند.

در جریان اعتراض‌های عراق، تاکنون نزدیک به ۳۰۰ تن در شهرهای مختلف از جمله بغداد و کربلا و ناصریه کشته شده‌اند.

برپایه گزارش‌ها در جریان اعتراض‌های شامگاه یک‌شنبه در شهر ناصریه، در جنوب عراق، سه تن کشته و دست‌کم ۱۵۰ تن دیگر مجروح شدند.

false
true
true
true

false