×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
اشرف غنی: شبکه‌های معاند بر افغانستان متمرکز شده‌اند

بازدیدها: 4

اشرف غنی، امروز دوشنبه طی سخنانی در هشتمین کنفرانس وزرای امور خارجه «روند استانبول-قلب آسیا» در استانبول اظهار داشت: “شبکه‌های معاند بر افغانستان متمرکز شده‌اند که ما واقعا در قلب آسیا قرار داریم. اما شبکه های تروریستی احساس می‌کنند که از نظر آن‌ها افغانستان بهترین موقعیت برای تهدید همه شما هستند”. 

وی در ادامه افزود: “عاصم عمر، رئیس القاعده در شبه قاره هند طی عملیاتی در سپتامبر سال ۲۰۱۹ در ولایت هلمند از پای درآمد. آن دسته از مبارزان القاعده که اسیر و کشته شدند، اتباع بیگانه و بیشترشان شهروند پاکستان بودند. شبکه‌های معاند بر افغانستان متمرکز شده‌اند که ما واقعا در قلب آسیا قرار داریم. اما شبکه های تروریستی احساس می‌کنند که از نظر آن‌ها افغانستان بهترین موقعیت برای تهدید همه شما هستند”. 

-تحقق چشم انداز افغانستان برای تبدیل شدن به یک دورگرد آسیایی

وی خطاب به شرکت کنندگان هشتمین کنفرانس وزرای امور خارجه «روند استانبول-قلب آسیا» در استانبول تاکید کرد: “تحقق چشم انداز افغانستان برای تبدیل شدن به یک دورگرد آسیایی به استفاده از داشته‌ها، قابلیت‌ها و تجربیات کشورهای شما بستگی دارد. افغانستان به عنوان یک کشور غیر ساحلی، نقش مهمی در یک رویکرد مشترک منطقه‌ای برای حفاظت از محیط زیست و استفاده از انرژی های تجدید پذیر دارد”. 

وی افزود: “منافع جامعه جهانی در دو حوزه مهم همگرا است؛ تهدید و ایجاد و گسترش فرصت‌ها. همه ما باید با هم همکاری کنیم تا به راه حل‌های خلاقانه و هماهنگ دست یابیم و از همه بسترهای همکاری بین المللی و ارتباط منطقه‌ای برای مقابله با این تهدید مشترک استفاده کنیم”.

غنی همچنین اظهار داشت: “ترکیه سهم فعال و قابل توجهی از همکاری‌ها را با افغانستان انجام داده است. من می خواهم از رئیس جمهور رجب طیب اردوغان به نمایندگی از دولت افغانستان و مردم تشکر کنم که چنین سکویی را برای رسیدگی به این روند فراهم کرده‌اند. روند استانبول- قلب آسیا ابتکاری به رهبری رئیس جمهور اردوغان، خود را به اثبات رسانده است”.

وی در این زمینه گفت: “از دولت و مردم ترکیه به خاطر میزبانی از این کنفرانس به ویژه برای مهمان نوازی بی نظیرشان سپاسگزارم. ترکیه از سال ۲۰۰۱ تاکنون نقش مهمی در زمینه امنیت افغانستان داشته است. روابط اقتصادی همچنان برقرار است. دوستی میان دو کشورعمیق، بزرگ، محکم و ابدی است”.

-ایالات متحده یک شریک قابل اعتماد برای مردم و دولت افغانستان است

غنی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به خاطر سفر اخیرش به افغانستان در رابطه با سیاست‌های جنوب آسیا و حمایت او از روند صلح به رهبری افغانستان تشکر و خاطرنشان کرد: در آخرین سفرم به پاکستان، چشم انداز همکاری‌های اقتصادی را ارائه دادم و تمایل دولت و مردم افغانستان را برای ارائه ضمانت‌هایی جهت اجرای برنامه‌ها و پروژه های بزرگ منطقه و تجارت و ترانزیت بیان کردم. 

غنی تاکید کرد: ایالات متحده یک شریک اصلی و قابل اعتماد برای مردم و دولت افغانستان با منافع متقابل و احترام متقابل بوده است که ما را قادر ساخته است تا با تعهد به حل مسئله و مقابله با تهدیدات و ایجاد و استفاده از فرصت‌ها، اعتماد به نفس داشته باشیم.

دکتر ناکامورا مصداق روح بشریت بود

اشرف غنی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: من با یادآوری روح یک دوست بزرگ بشردوست و عزیز افغانستان، دکتر تتسو ناکامورا امدادگر ژاپنی که هفته گذشته توسط تروریست‌ها ترور شد، از شما شرکا و دوستانمان تشکر می‌کنم. آنها می گویند بزرگترین عشق، عشق به یک غریبه است. دکتر ناکامورا مصداق روح بشریت بود و نشان داد که فرد با بصیرت و تعهد چه کاری می‌تواند انجام دهد.

-درسهای آموخته شده می‌تواند به درک متقابل کمک کند

غنی همچنین تاکید کرد: ما برنامه ۷ ماده‌ای خود را در ماه اکتبر امسال برای ثبات اعلام کردیم که ترکیبی از توصیه‌های مردم ما، تمایل جامعه بین الملل برای کمک به ما در دستیابی به صلح و همچنین درس‌های مهم آموخته شده از روند صلح گذشته است.

وی گفت: از آنجا که دستور کارمان پایان دادن به خشونت و اطمینان از عدم تکرار آن است، من پیشنهاداتی را برای مشورت و پشتیبانی شما برای پیشبرد روند ارائه می‌دهم: اول، ایجاد اجماع در باره درگیری‌ها در افغانستان،مشخص شدن سازوکارها و هماهنگی ها بسیار مهم خواهد بود. دوم، دستیابی به توافق با پشتیبانی منطقه ‌ای و بین المللی جهت آغاز یک روند صلح به رهبری افغانستان. ما می خواهیم از همه تلاش‌های قبلی برای ایجاد تلاش های تقویت شده با هماهنگی با دولت افغانستان درس بگیریم. سوم، ما باید یک سری دیالوگ‌های تقویت کننده بین دولت افغانستان و مردم و جامعه منطقه ای و بین المللی با طالبان را طراحی و پیاده سازی کنیم. درسهای آموخته شده می‌تواند مورد بحث قرار گرفته و به درک متقابل کمک کند.

-هدف آتش بس و آغاز مذاکرات رسمی با طالبان است

وی در پایان گفت: در فوریه ۲۰۱۹ برای نخستین بار در تاریخ ما، زنان افغانستان یک نشست بزرگی موسوم به لویه جرگه در مورد صلح برگزار کردند. ما منتظر همکاری با شما هستیم تا قدم بعدی را به سمت صلح برداریم. بنابراین، سخنان امروزم را با یک دعوت به پایان می برم، دعوت نامه‌ای به آینده صلح آمیزی که منافع متقابل ما در آن تأمین می شود، زیرا تهدیدات متقابل ما به طور جمعی مورد بررسی قرار می‌گیرد. اینها اقدامات اساسی هستند که ما طی یک فرایند انجام می دهیم که در نهایت باید به یک صلح پایدار و با عزت منجر شود. امید و هدف ما این است که این مراحل به آتش بس منجر شود و مذاکرات رسمی با طالبان را هدایت کند.

false
true
true
true

false