×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
تلاش سوئیس برای ایجاد کانال صادرات کالاهای انساندوستانه به ایران

بازدیدها: 1

مقام های سوئیسی و آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که سوئیس درحال ایجاد یک کانال انساندوستانه برای صادر کردن مواد غذایی و دارویی به ایران است که ممکن است ظرف چند ماه فعال شود.

رویترز می نویسد که پاسکال بریسویل وزیر خارجه سوئیس و ادوارد مک مالن سفیر آمریکا در مصاحبه های جداگانه از این موضوع خبر داده اند.

این خبر پس از مبادله زندانی میان ایران و آمریکا با میانجیگری سوئیس در روز شنبه اعلام می شود.

خانم بریسویل به رویترز گفت: “نقش ما واقعا ایجاد توانایی ارسال آذوقه و کالاهای بهداشتی برای مردم ایران است. در نتیجه برای ایجاد این کانال انساندوستانه سخت می کوشیم.”

به گزارش رویترز هرچند صادر کردن مواد غذایی، دارویی و سایر تدارکات انساندوستانه از تحریم های آمریکا علیه ایران معاف است اما تحریم ها، بانک های خارجی را از معامله با ایران حتی در این گونه موارد منصرف کرده است.

براساس این گزارش آمریکا در ماه اکتبر جزییات چگونگی تصدیق و تایید چنین معاملاتی – با دور زدن بانک مرکزی ایران و اطمینان از عدم انتقال پول به ایران – را تشریح کرد، که به پیشبرد این پروژه و محافظت از صادرکنندگان سوئیسی در مقابل هرگونه تنبیه از سوی آمریکا کمک کرد.

خانم بریسویل گفت: “در نهایت (موفقیت این پروژه) به شرکت ها و بانک هایی که می خواهند در آن شرکت کنند بستگی دارد… ما اخیرا در این زمینه پیشرفت داشته ایم.”

او در پاسخ به این سوال که آیا این مجرا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ عملیاتی خواهد شد گفت: “امیدوارم، اما پیش بینی در این زمینه سخت است چون کاملا در دست ما نیست.”

ادوارد مک مالن به رویترز گفت: “خوشبختانه فکر می کنم الان در نقطه ای هستیم که با سوئیسی های روی جزییات نهایی کار می کنیم. و امیدوارم در آینده نزدیک، شاهد نوعی نهایی شدن این گفتگوها باشیم.”

دولت ترامپ در آمریکا با خروج از توافق اتمی ایران و قدرت ها (برجام) تحریم های این کشور را بازگردانده است.

با توجه به قطع روابط ایران و آمریکا به فاصله کوتاهی پس از انقلاب، سوئیس برای ۴۰ سال حافظ منافع آمریکا در ایران بوده است.

خانم بریسویل در ماه اکتبر در ژنو با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفتگو کرده بود و در پایان هفته هم بار دیگر در زوریخ برای مبادله زندانی ها با او دیدار کرد.

مقامهای ایران و آمریکا روز شنبه ۷ دسامبر مبادله مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه زندانی در آمریکا، با ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی محبوس در ایران را تائید کردند.

مقام های ایرانی بعد از آن گفتند که این کشور آماده مبادله زندانیان بیشتری با آمریکا است اما مذاکرات گسترده تر بر سر برنامه اتمی را به لغو تحریم ها منوط کردند.

false
true
true
true

false