×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
سازمان ملل ایرانی بودن تسلیحات حمله به آرامکو را تایید نکرد

بازدیدها: 0

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با ارائه هشتمین گزارش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل درباره توافق هسته‌ای ایران گفت: بازرسانان مان لاشه‌های سامانه‌های تسلیحاتی مورد استفاده در حملات به شهر عفیف در ماه مه٬ به فرودگاه ابها در ژوئن و آگوست و تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی در سپتامبر را مورد بررسی قرار دادند.

وی افزود: سازمان ملل متحد نتوانست تایید کند که موشکهای کروز و هواپیماهای بدون سرنشین که در این حملات مورد استفاده قرار گرفته اند ساخت ایران بوده یا به شکلی مغایر با قطعنامه‌ ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد منتقل شده اند.

گوترش تاکید کرد: جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات اضافی درباره این موشک‌های کروز و پهپادها ادامه دارد. حوثی‌ها٬‌ این نوع پهپادهای که در حمله به عربستان سعودی استفاده شده را در اختیار ندارند.

وی ادامه داد:‌ هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به ژیروسکوپ نوع «Model V9» در سال ۲۰۱۶ در افغانستان مورد استفاده قرار گرفته است. هنوز سازنده این نوع پهپاد مشخص نشده است.

– حمله به آرامکو

در پی حمله پهپادی ماه سپتامبر گذشته به دو پالایشگاه نفتی شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) انگشت اتهام به سوی ایران نشانه رفت و این کشور متهم به دست داشتن در این حمله شد.

پس از این حمله تولید نفت عربستان سعودی شاهد کاهش ۵٫۷ میلیون بشکه ای در روز بوده که معادل تقریبا ۵۰ درصد کل نفت تولیدی این کشور به شمار می‌رفت.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی اعلام کرد که این گروه با ۱۰ فروند پهپاد دو پالایشگاه نفتی شرکت آرامکو را در بقیق و خریص در شرق عربستان سعودی هدف قرار داده است.

از سوی دیگر ترکی الفیصل سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن نیز اعلام کرد: حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو از خارج یمن و توسط سلاح‌های ایرانی صورت گرفته است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را عامل حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی معرفی و برای اولین بار این حمله را «اقدام جنگی» توصیف کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در واکنش به این اظهارات گفت: «اقدام جنگی» یا تحریک به جنگ؟ بازمانده‌های «تیم ب» (به علاوه متحدان جاه‌طلب آن‌ها) تلاش می‌کنند ترامپ را فریب داده و به سوی جنگ بکشانند.

false
true
true
true

false