×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
«نکوداشت از مبارزات شهید سردار سلیمانی حامی آرمان‌های مردم فلسطین و تاثیرات آن بالای گفتمان صلح در افغانستان»

بازدیدها: 19

«نکوداشت از مبارزات شهید سردار سلیمانی حامی آرمان‌های مردم فلسطین و تاثیرات آن بالای گفتمان صلح در افغانستان»

همه مردم افغانستان صلح می‌خواهند اما اگر صلحی که با محوریت خود مردم افغانستان باشد زیرا صلح امریکایی پایدار نیست و آغاز یک جنگ دیگر در کشور خواهد بود.

 اگر امریکا نیت سوء در مسئله صلح افغانستان ندارد حداقل به مردم افغانستان در زمینه پیشرفت گفتگوهای صلح روشنی بدهد و دولت افغانستان نیز باید این خواست مردم را به صورت جدی تعقیب کند و امریکا را مجبور کند تا وضاحت دهد.

تا زمانی که محور صلح مردم افغانستان نباشد، صلح امریکایی به سود این کشور نیست.

این بخشی از صحبت های مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان و رئیس شورای فرهنگی حامیان قدس شریف بود که در همایشی زیرعنوان: «نکوداشت از مبارزات شهید سردار سلیمانی حامی آرمان‌های مردم فلسطین و تاثیرات آن بالای گفتمان صلح در افغانستان» که از سوی جمعیت دوستی افغانستان و فلسطین برگزار گریده بود ایراد شد.

اما اینکه چرا نهاد جمعیت دوستی افغانستان وفلسطین و بخشی از مردم افغانستان از قاسم سلیمانی در کابل تجلیل به عمل می آورند؟

 باید گفت در خصوص مسئله فلسطین و بیت المقدس آنان باور دارند عملکرد آمریکا در قضیه فلسطین به صورت یک جانبه است بدون در نظرداشت حقوق ملت فلسطین  با حمایت تمام و کمال از اسرائیل برای اشغال فلسطین تحت عنوان «معامله قرن». قاسم سلیمانی همواره داعیه دار آرمان های مقدس مردم فلسطین برای رهایی بیت المقدس و سرزمین های فلسطین از اشغال صهیونیست ها بود و در مورد قضایای منطقه خاورمیانه و جهان اسلام سلیمانی سد محکمی بود در برابر توطئه های آمریکا برای تجزیه جهان اسلام و تضیعف محور مقاومت که قرار بود توسط آمریکا صورت گیرد.

از اینرو شهید قاسم سلیمانی همواره در برابر توطئه های آمریکا ایستاد و آنها را نقش بر آب کرد.

در این همایش مولوی مفلح گفت: آمریکا با تطمیع حکام مزدور عرب طرح معامله قرن را روی دست گرفته است اما مسلمانان با حفظ وحدت و یک پارچگی خود علیه این توطئه ایستادند و نمی‌گذارند تحقق یابد.

مولوی محمد مختار مفلح گفت: سردار قاسم سلیمانی تنها به ایران مربوط نبود و به تمام کشورهای اسلامی مربوط می‌شد زیرا او علیه توطئه آمریکا در فلسطین، سوریه، عراق و سراسر کشورهای اسلامی مبارزه می‌کرد.

رهبر جزب نهضت اسلامی افغانستان طرح معامله قرن را شکست خورده عنوان کرد و گفت که اگر این طرح عملی شود، فلسطین برای همیشه بی سرزمین مانده و بین المقدس از حیطه کشورهای اسلامی خارج خواهد شد.

مولوی محمد مختار مفلح رهبر نهضت اسلامی افغانستان

وی گفت: جهان اسلام امروز باید موضع خود را روشن کند که در کنار فلسطین و بر علیه طرح معامله قرن هستند و یا در کنار آمریکا و اسرائیل از این طرح پشتیبانی می کنند.

مولوی محمد مختار مفلح رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان فلسطین را زخم ناسور جهان اسلام خوانده گفت: سردار سلیمانی صرف به مربوط جمهوری اسلامی ایران نیست.

اگر بود در فلسطین چی می‌کرد در عراق و سوریه چه می‌کرد در حماس یک شیعه آنجا نیست چه میکرد آری شمامی‌بینید که موضوع نزاع کفر و اسلام است.

به باور آقای مولوی مفلح هیچ کس منکر شده نمی‌تواند که در محور مقاومت و جهاد علیه دشمنان اسلام جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

مولوی مفلح فلسطین را زخمی ناسور در پیکر جهان اسلام دانسته و تاکید کرد که تا زمانی که این زخم التیام نیابد، جهان اسلام آرام نخواهد شد.

رییس نهضت اسلامی کشور همچنان با اشاره به روند صلح می‌گوید که تا زمانی که محور صلح مردم افغانستان نباشد، صلح امریکایی به سود این کشور نیست. او امریکا را متهم به پنهان کاری و حقه بازی در روند صلح کرده و تاکید کرد که اگر حقه بازی ندارند حد اقل مردم افغانستان را در جریان مذاکرات صلح قرار بدهند وی تاکید کرد منشا جنگ افغانستان کاخ سفید است و باید ازآنجا مهارشود.

مولوی حبیب الله حسام رئیس رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان که یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود فرمودند که توطئه معامله قرن با مخالفت کشورهای اسلامی و دیگر آزادیخواهان جهان ناکام و شکست خواهد خورد.

وی اظهار داشت مهمترین هدف آمریکاواسرائیل و برخی کشورهای اروپایی تسلط به اقتصاد و نفت کشورها به ویژه خاورمیانه است.

رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان با بیان اینکه جنگ در  سوریه، عراق، لیبی، یمن وافغانستان نیز برای تسلط بر نفت این مناطق آغاز شد تصریح کرد آمریکا و اسرائیل برای ایران، پاکستان، ترکیه و دیگر کشورها نیز برنامه هایی داشتند.

این عالم دین گفت که در زمان پیامبر اسلام (ص) اسامه بن زید برای فتح بیت‌المقدس فرستاده شد، اما در مسیر راه، پیامبر اسلام رحلت کردند و این حرکت ناتمام ماند و ابوبکر صدیق (رض) تلاش کرد تا فلسطین را آزاد کند.

آقای حسام بیان کرد که در زمان عمر (رض) این خلیفه مسلمانان

مولوی حبیب الله حسام رئیس رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان

ابوحذیفه را برای با لشکری قوی برای آزادسازی مسجدالقصی فرستاد و این سرزمین آزاد شد و عمر (رض) در آن زمان فرمودند: نحن قوم أعزنا الله بالإسلام فإن ابتغینا العزه بغیره أذلنا الله..

.او گفت که بر اثر جنگ ۴۵۰ ساله صلیبی‌ها، سرزمین های عرب و فلسطین به وسیله آنان دوباره تصرف شد، اما صلاح الدین ایوبی با قدرتی ایمانی و عزمی راستین، مسجدالاقصی را آزاد کرد.

این عالم دین افزود: بعد از گذشت مدت ها و در زمان معاصر غربی ها با مدیریت آمریکا به دنبال تطبیق یک استراتژی بلندمدت برای تمام کشورهای اسلامی بودند و در این استراتژی، قصد داشتند تا تمامی منابع نفتی کشورهای اسلامی را در اختیار خود بگیرند.

حسام عنوان کرد: دومین هدف غربی ها در این استراتژی، راهکارهایی بود که از آن جمله می‌توان تفرقه‌پراکنی در‌ جامعه مسلمانان اشاره کرد، آنان با ایجاد تفرقه قومی و مذهبی، به دنبال جداکردن مناطق اسلامی از یکدیگر بودند.

وی افزود آمریکا در صدد  است با راه اندازی جنگ های قومی، فرقه ای و مذهبی به اهداف خود دست یابد.

حسام خاطرنشان کرد برخی از مسلمان از جمله سردار شهید سلیمانی با درک این توطئه به مقابله با اقدامات شرورانه آمریکا و اسرائیل پرداخت و افزود: سردار سلیمانی با درک توطئه خطرناک آمریکا و اسرائیل و مقابله با آنها در سوریه و عراق جلوی عملی شدن این خواست آمریکا و اسرائیل را گرفت به همین علت آمریکا وی را ترور کرد.

به گفته حسام ترامپ فکر می کرد که با ترور سردار سلیمانی می تواند معامله قرن را به آسانی عملی کند اما بی خبر از آنکه خون سلیمانی موجی ایجاد خواهد کرد که باعث بیداری و اتحاد جهان اسلام خواهد شد.

رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان و از علمای برجسته اهل سنت این کشور گفت که تشییع میلیونی پیکر سردار سلیمانی در عراق و ایران شوک بزرگی به ترامپ وارد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یارمحمد رحمتی یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود وی در این همایش گفت که تمام گرفتاری ها و مصیبت های جامعه اسلامی، به عدم پایبندی به دستورات دینی مرتبط می شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین یارمحمد رحمتی

آقای رحمتی گفت که دین اسلام، دین اتحاد، محبت، رحمت و مسئولیت پذیری است، اما متاسفانه امروز ما خود را تماشاگر می دانیم و به همین دلیل باید بدبختی، عدم پایبندی به دساتیر اسلامی را تحمل کنیم.

او افزود: فرعون های امروزی ادعای زیادی دارد و می‎گویند که ما باید در همه امور زندگی شما دخالت کنیم و همه این موضوعات به دلیل است که ما دستورات دین خود را کنار گذاشتیم و راه تسلط فرعون‌ها بر همه مناطق اسلامی را آزاد گذاشتیم.

رحمتی با بیان اینکه کشورهای اسلامی بعد از معامله قرن هیچ صدای از خود بلند نکردند، گفت سکوت مسلمانان باعث شد تا معامله قرن بر مردم فلسطین تحمیل شود، اما معتقدیم که جنبش های آزادی بخش این معامله را نخواهد پذیرفت.

 او گفت که با این معامله ننگین، قدس مکان مذهبی مسلمانان به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل شناخته شده و سه میلیون آواره فلسطینی از حق بازگشت به خانه خود محروم می شوند و در حقیقت این معامله، به معنای به رسمیت شناختن اشغال‌گری محسوب می شود.

 رحمتی افزود: معامله قرن به معنای حل مساله فلسطین نیست، بلکه ترامپ با این کار قصد دارد تا با کمک لابی‌های اسرائیلی در انتخابات ۲۰۲۰ امریکا برنده شود و آنان با این معامله خاک کشور فلسطین را به رژیم اسرائیل تقدیم کردند.

 این عالم دین خاطرنشان کرد که امروز وقتی که مساله معامله قرن و شهادت سردار سلیمانی حامی مردم فلسطین و مقاومت افغانستان اتفاق می افتد، به این معنا نیست که امریکای جنایتکار قدرتمند است، بلکه قوی بودن محور مقاومت باعث دست پاچگی آنان شده است.

 رحمتی گفت که امروز امریکایی ها شعار حقوق بشر را سر می دهند، اما سردار رشید اسلام را در عراق به شهادت می رساند که این موضوع نشان می دهد که آنها هیچ ارزشی برای حقوق بشر و احترام به جغرافیای کشورهای مستقل ندارد.

 او در پایان بیان کرد که برای امریکا هیچ چیزی به جزء منافع شخصی کشورشان مفهومی ندارد. اگر منافع آنان ایجاب کند، هزاران نفر را خواهد کشت.

همچنین مولوی سیدسمیع الله صاحب‌زاده استاد دارالعلوم عربی کابل نیز در این محفل گفت که امروز مشاهده می‌کنیم که بعد از ۱۸ سال امریکایی‌های خونخوار با وجود جنایت هایی که انجام داده اند با شکست روبرو شده اند .

آقای صاحب زاده بیان کرد این واقعیت را باید پذیرفت که دشمن ما هیچ وقت دوستی خوب برای ما نخواهد شد و علتی که امروز کشورهای اسلامی در تنگنا قرار دارد، این است که سیاست‌مداران ما دست دوستی به سوی دشمنان دراز کرده است.

این عالم دین گفت که دوستی با امریکایی‌ها باعث شده که امروز در همه افغانستان ما رنج ببریم. نشرات تلویزیون های افغانستان امروز مطابق به فرهنگ و دین ما نیست و آنان با این وسیله، به دنبال منحرف کردن جوانان است.

او افزود: غربی‌ها بعد از اینکه درک کردند که نمی توانند جوانان مسلمان را منحرف کنند، اسلام سکولار را به عنوان یک فریب معرفی کردند و با این حربه خواستند نشان دهند که جوانان دیگر امریکا را به عنوان یک رژیم خونخوار و اشغالگر نمی شناسد.

مولوی سیدسمیع الله صاحب‌زاده استاد مدرسه علوم دینی کابل

صاحب زاده در پایان خاطرنشان کرد اگر امروز کسی در جامعه اسلامی فداکاری کند، از بین برده خواهد شد و ما شاهدیم که ترور و تروریست مرتبط به امریکا و یهودی‌ها است، نه مسلمانان و جامعه اسلامی.

غلام فاروق حیدری رئیس جوانان خیرخانه کابل نیز در مورد صلح افغانستان گفت که صلحی که توسط امریکا در پشت پرده آغاز شده، هیچ یک از مردم افغانستان از آن آگاه نباشند، سرانجامی نخواهد داشت.

غلام فاروق حیدری رئیس جوانان خیرخانه کابل

حیدری بیان کرد که معتقدم که حتی سیاست‌مداران ما مانند رئیس جمهور و رئیس اجرایی هم از بحث صلح افغانستان مطلع نیستند.

او افزود: ما صلحی دایمی می خواهیم، نه اینکه جنگ در جنوب کشور کاسته شود و شمال کشور با ورود تروریست های داعش ناامن شود. اگر آنان به دنبال این اقدام هستند باید این خواب را به گور ببرند.

false
true
true
true

false