×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
واکنش‌ها به عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و بحرین؛ از ستایش تا خشم

بازدیدها: 0

به دنبال اعلام آغاز روند عادی‌شدن روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و بحرین در روز جمعه (۱۱ سپتامبر) از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دولت‌ها و سازمان‌های سیاسی چندی به آن واکنش نشان دادند.

رهبران سه کشور آمریکا و اسرائیل و بحرین در بیانیه‌ای مشترک از توافق خود برای “برقراری روابط کامل دیپلماتیک میان اسرائیل و پادشاهی بحرین” خبر دادند.

بیانیه می‌گوید که دو طرف مایلند به “تلاش‌های خود در راستای رسیدن به راه حلی کامل و عادلانه برای پایان دادن به کشمکش میان فلسطین و اسرائیل” ادامه دهند.

نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و عبداللطیف زیانی، وزیر خارجه بحرین “توافق تاریخی صلح” را به زودی طی مراسمی امضا خواهند کرد.

در کاخ سفید جرد کوشنر، مشاور عالی رئیس جمهور، اظهار داشت که سیاست ترامپ به ۴۸ سال منع پرواز هواپیماهای اسرائیل در آسمان عربستان پایان داد. او گفت چند هیئت آمریکایی همچنان در خاورمیانه هستند و “به تلاش برای آشتی میان ملت‌های منطقه” ادامه می‌دهند.

امارات متحده عربی، که به تازگی با میانجیگری آمریکا به توافق مشابهی با اسرائیل رسید، از توافق تازه میان بحرین و اسرائیل استقبال کرد. وزارت خارجه امارات توافق را به دو کشور بحرین و اسرائیل تبریک گفت.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، در پیامی توییتی توافق میان بحرین و اسرائیل را تأیید کرد. او این تصمیم را “گامی پراهمیت” در راستای “ثبات و صلح در خاورمیانه و حل دائمی مسئله فلسطین” دانست.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای از اقدام بحرین برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل ستایش کرد و توافق را “خبری بسیار خوب” ارزیابی نمود.

واکنش‌های منفی

بنا به گزارش کانال خبری “الجزیره” به دنبال اعلام توافق موجی نیرومند از مخالفت با آن در شبکه‌های اجتماعی بحرین و جهان عرب به راه افتاد. بسیاری از شهروندان با هشتگ “بحرینی‌ها بر ضد توافق” ناخرسندی خود را اعلام کردند.

گروه‌های فلسطینی عادی شدن روابط میان بحرین و اسرائیل را محکوم کردند.

“سازمان آزادیبخش فلسطین” توافق را “یک گام خیانت‌آمیز دیگر به قضیه فلسطین” دانست و به دستور محمود عباس، سفیر خود را از منامه فرا خواند.

بیانیه تشکیلات خودگردان فلسطین توافق را “خیانتی به بیت‌المقدس، مسجد اقصی و آرمان فلسطین و تلاشی برای مشروعیت بخشیدن به جنایت‌های حکومت اشغال علیه ملت فلسطین” ارزیابی کرده است.

تشکیلات خودگردان این توافق را همچنین ضربه‌ای به “تلاش‌های واقعی صلح‌جویانه بر پایه موازین عربی و بین‌المللی و اسلامی” دانسته است.

جنبش اسلامی حماس آشتی بحرین و اسرائیل را گامی در جهت پیاده کردن “برنامه صلح آمریکایی” و اجرای “معامله قرن” در جهت منافع اسرائیل و نابودی ملت فلسطین دانست.

حازم قاسم، سخنگوی گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، تأکید کرد که هر توافق جداگانه برای مشروعیت بخشیدن به “دشمن اعراب و فلسطینی‌ها” به شدت محکوم است.

سازمان جهاد اسلامی گفت که حکومت و پادشاه بحرین در پیوستن به این توافق‌نامه به طور کامل از اندرزها و فرمان‌های آمریکا پیروی کرده‌اند.  

کمیته‌های مقاومت فلسطین در بیانیه‌ای توافق یادشده را محکوم کردند و بیانیه سه‌جانبه آمریکا، بحرین و اسرائیل را “خیانتی تازه علیه فلسطین” دانستند.

سازمان‌های چپ‌گرای فلسطینی، مانند جبهه خلق برای آزادسازی فلسطین و جبهه خلق برای آزادی فلسطین نیز توافق تازه بحرین و اسرائیل را “خیانت” دانسته‌اند.

جبهه دموکراتیک برای آزادسازی فلسطین هم در بیانیه‌ای تاکید کرد توافق بحرین و اسرائیل خیانت به مسئله فلسطین است.

مخالفت ایران و ترکیه

وزارت امور خارجه ترکیه بامداد شنبه (۱۲ سپتامبر) تصمیم بحرین برای برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل را به شدت محکوم کرد. وزارت خارجه ترکیه اقدام بحرین را “ضربه تازه‌ای” به تلاش‌ها برای دفاع از مساله فلسطین دانست.

در ادامه بیانیه آمده است: این توافق، رژیم اسرائیل را به ادامه اقدامات نامشروع علیه فلسطین و تلاش برای اشغال دایمی سرزمین‌های فلسطینی تشویق می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهایی بود که نسبت به توافق تازه بحرین و اسرائیل واکنش نشان داد و آن را خائنانه دانست.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با انتشار توئیتی توافق بحرین و اسرائیل را “خیانت بزرگ به آرمان اسلامی و مردم فلسطین در آزادی قدس” ارزیابی کرد و گفت: «حاکمان بی‌تدبیر امارات و بحرین جاده صاف‌کن طرح‌های صهیونیستی در منطقه نباشند. به روزهای سخت بیاندیشند و از تاریخ عبرت گیرند. فردا دیر است. طناب نجات آمریکا سا‌ل‌هاست که پوسیده است».

پیش از این علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در واکنش به توافق صلح اسرائیل و امارات آن را “خیانت” خوانده بود.

به گفته خبرگزای ایسنا جمعیت الوفاق بحرین نیز توافق این کشور با اسرائیل بر سر عادی‌سازی روابط را “خیانت بزرگ به اسلام” دانسته است.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن در بیانیه‌ای در واکنش به عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و بحرین تأکید کرده است که اسرائیل باید گام‌هایی در راستای دستیابی به صلح جامع و عادلانه در منطقه بر دارد.

وزیر خارجه اردن بدون محکوم کردن صریح توافق عادی‌سازی روابط میان بحرین و اسرائیل گفته است که صلح در خاورمیانه باید بر پایه “راه حل دو کشور همجوار” صورت گیرد، که لازمه آن تشکیل دولت فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس شرقی با مرزهای ۱۹۶۷ بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی است.

false
true
true
true

false