×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
سربازان میانماری: در آراکان نسل‌کشی کردیم

بازدیدها: 0

دو سرباز ارتش میانمار که ماه گذشته این کشور را ترک کرده‌اند، دیروز دستگیر و جهت حضور در جلسه دیوان کیفری بین‌المللی برای رسیدگی به جنایات علیه بشریت که از سوی ارتش میانمار ارتکاب شده است، به لاهه منتقل شدند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز؛ این سربازان در حین بازجویی که با دوربین ضبط شده است، اعتراف کردند که در کشتار و دفن مسلمانان روهینگیایی در گورهای دسته‌جمعی در شهرهای بوثیداونگ و ماونگداو مشارکت داشته‌اند.

میو وین تون، یکی از این سربازان گفت: مافوقانشان در اوت ۲۰۱۷ به آنها دستور داده‌اند تا هر کسی را که می‌دیدند و صدایش را می‌شنیدند، هدف قرار دهند. از این دستور پیروی کرده و در کشتار ۳۰ مسلمان روهینگیایی و دفن آنها در گورهای دسته‌جمعی در نزدیکی یک ایستگاه پایه و یک پایگاه نظامی نقش داشته است.

این سرباز که ۳۳ ساله است در ادامه افزود:‌ ۸ زن،۷ کودک و ۱۵ مرد را در یک گور دفن کردیم. بدون تبعیض به سمت همه تیراندازی کردیم. مردان مسلمان را از ناحیه پیشانی مورد هدف قرار داده و اجسادشان را با پاهای‌مان به داخل گودال‌ها راندیم.

این سرباز میانماری همچنین اقرار کرد که وی به یک زن مسلمان روهینگیایی تجاوز کرده است.

زاو ناینگ تون، یکی دیگر از سربازان مذکور نیز گفت: حدود ۲۰ روستای مسلمان نشین روهینگیا را از نقشه حذف کردیم. از آنجا که من پایین‌رتبه بودم، مرتکب خشونت جنسی نشدم. اما هنگامی که سایر سربازان به زنان آراکان تجاوز می‌کردند، من برای آنها کشیک دادم.

وی همچنین اعلام کرد که ۳۰ سال داشته و قبل از پیوستن به ارتش میانمار کشیش بودایی بوده است.

بنابراین برای اولین بار اعضای ارتش میانما (تاتمداو) صراحتا اعتراف کردند که در قتل عام مسلمانان آراکان که مقامات سازمان ملل متحد آن را نسل کشی توصیف کرده، شرکت داشته‌اند.

در همین حال تعداد زیادی از روستاییان آراکان مستقل از همدیگر٬ محل گورهای دسته جمعی را نشان دادند که با مکان هایی که سربازان به آن اعراف کرده‌اند٬ منطبق است. این گورهای دسته جمعی که دولت میانمار بارها انکار کرده٬ می‌تواند به عنوان مدرکی در تحقیقات و سایر مراحل قانونی در دادگاه کیفری بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

این دو سرباز بازداشت نشده‌اند اما هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

– شاهد عینی از ترس و وحشت در روهینگیا گفت

باشا میا، یکی از مسلمان روهینگیایی که در اردوگاه‌های بنگلادش اقامت دارد اظهار داشت که مادربزرگ وی به همراه ۱۶ نفر از دهکده «تین گا نت» کشته و به یکی از این گورهای جمعی انداخته شده است. این روستا بعداً توسط سربازان میانمار سوزانده و از روی نقشه حذف شده است.

شاهدان عینی در آراکان گفته‌اند که پس از انداختن اجساد به گورهای جمعی٬ سربازان بولدوزرهای را برای پوشاندن اجساد به منطقه آورده‌اند.

بشیر احمد، از روستای زین پینگ نیار نیز می‌گوید که سربازان میانماری در ۲۶ اوت ۲۰۱۷ به دهکده آنان رسیده و به هر کسی که مانع راهشان می‌شد٬ آتش گشودند.

وی گفت: خانه‌هایمان را تخریب کردند و هیچ چیزی باقی نماند.

گفتنی است ارتش میانمار در ۲۵ اوت ۲۰۱۷ حملات خود به منطقه آراکان را آغاز کرد. در این حملات هزاران غیرنظامی آراکانی جان باخته و حدود ۳۵۰ روستا توسط ارتش و بوداییان افراطی به آتش کشیده شد.

طبق آخرین گزارش سازمان ملل، شمار مسلمانانی که از ۲۵ اوت ۲۰۱۷ به این سو از خشونت‌های ارتش میانمار و بودائیان افراطی گریخته و به اردوگاه‌ها و اقامتگاه‌های موقت در حومه کاکس بازار بنگلادش پناه برده‌اند به ۷۴۵ هزار نفر رسیده است.

از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۸۴ درصد از جمعیت ۲ میلیونی مسلمانان آراکان در پی خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به کشورهای همسایه گریخته‌اند. سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین‌المللی مدافع حقوق بشر خشونت علیه مسلمانان آراکان در میانمار را «پاکسازی قومی» و «نسل‌کشی» توصیف می‌کنند.

false
true
true
true

false